Interbus - przewóz osób i paczek

Busy do Holandii

holJesteś zainteresowany przewozem do Holandii? więcej

Busy do Niemiec

dePlanujesz podróż do Niemiec?

więcej

Busy do Belgii

belgiaChcesz pojechać do Belgii?

więcej

Podatki w Holandii – wszystko co musisz wiedzieć

Podatki w Holandii - wszystko co musisz wiedzieć

Holandia jest krajem, w którym pracuje bardzo dużo Polaków. Jeśli jesteś jednym z nich bądź dopiero rozważasz wyjazd, warto dowiedzieć się, jak działają podatki w Holandii. 2023 jest np. rokiem, w którym możesz uzyskać zwrot należności jeszcze nawet z 2018 roku. Wiele podobnych, rzetelnych informacji na temat holenderskiego systemu podatkowego zdradzamy w niniejszym artykule – zapraszamy do jego lektury!

Podatki w Holandii – o czym należy pamiętać?

Co zrobić, jeśli już zdecydowaliśmy się na podjęcie pracy za granicą i dojechaliśmy busem do Holandii? Wielkopolska oraz inne regiony Polski to miejsca, z których do Niderlandów migruje wiele osób. Na pewno zastanawiają się one nad kwestiami takimi, jak podatki w Holandii dla Polaków – tym, co każdy z nas chciałby wiedzieć, jest to, czy są one przewidziane dla wszystkich. Otóż obowiązkowi podatkowemu w Holandii podlega każdy, kto osiągał przychody w tym kraju w okresie dłuższym niż 183 dni w roku. Jeśli zatem wyjechałeś busem do Holandii lub innym środkiem transportu, a następnie mieszkałeś oraz pracowałeś tam dłużej niż pół roku, musisz opłacić odpowiedni podatek w Holandii. Praca tymczasowa i długoterminowa również podlega takiemu samemu obowiązkowi.

Z podatku w Holandii powinien rozliczać się zatem każdy, kto osiągał tam przychody, w ciągu danego roku zmieniał pracodawcę, pobierał zasiłek dla bezrobotnych czy też przysługujące mu dodatki. O obowiązku rozliczenia się z podatku można zostać także poinformowanym poprzez zawiadomienie z odpowiedniego holenderskiego urzędu – Belastingdienst. Jest to odpowiednik naszego Urzędu Skarbowego.

Podatki – Holandia. Co trzeba opłacać, będąc zatrudnionym w Holandii?

Należność, którą mamy obowiązek opłacać, mieszkając i zarabiając w Holandii, jest oczywiście podatek dochodowy. Taką „daninę” od wynagrodzenia odprowadza za nas pracodawca. Podatek w Holandii dla Polaków jest odejmowany od wynagrodzenia, które zarobiliśmy w danym tygodniu czy miesiącu. Właśnie tego powodu na nasze konto trafia kwota pomniejszona o tenże. Należności odejmowane od wynagrodzenia to właściwie zaliczka, a jego dokładną wartość wylicza się podczas całorocznego rozliczenia podatkowego, które należy złożyć w odpowiednim urzędzie zajmującym się takimi sprawami.

W zdecydowanej większości przypadków rozliczenie podatkowe nie sprawia, że musimy dopłacać jakiekolwiek pieniądze – sprawozdanie to zazwyczaj skutkuje zwrotami na korzyść podatnika. Będąc migrantem zarobkowym, warto pamiętać o tym, że posiadane przez nas w Holandii oszczędności również może być objęte holenderskim podatkiem dochodowym. Tę kwestię warto omówić z doświadczonym doradcą zajmującym się sprawami finansowymi, który poradzi nam, jak zachować się w takim przypadku.

Progi podatkowe w Holandii – ilość godzin ma znaczenie!

Podobnie jak w Polsce, w Holandii obowiązują progi podatkowe. Oznacza to, że o ostatecznej wysokości należności decydują finalne zarobki z danego roku. Od 2022 roku w Holandii obowiązują dwa progi – 37,07% dla osób, których zarobki nie przekroczyły 68 507 € w danym roku oraz 49,50% dla osób, których dochody w danym roku przerosły kwotę 68 705 €. Drugi próg podatkowy tyczy się jedynie nadwyżki od wskazanej przez nas kwoty rocznego dochodu.

Praca w Holandii a podatki w Polsce

Jeśli uzyskujemy zarobki w Holandii, będąc jednocześnie polskim rezydentem podatkowym, mamy obowiązek rozliczenia dochodów w naszym kraju. Oznacza to, że jeśli przebywamy na terytorium danego kraju dłużej niż 183 dni w danym roku podatkowym czy mamy w Polsce ośrodek interesów życiowych, możemy być zobligowani do rozliczenia się w Polsce także z zarobionych w Holandii pieniędzy.

Dzięki umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą Polska ma podpisaną z Holandią, obciążenia dla osób opłacających składki z rezydencją podatkową w Polsce ulegają zmniejszeniu. Osobistą sytuację warto omówić z księgowym lub doradcą, którzy z pewnością pomogą nam w załatwieniu odpowiednich formalności. W niektórych przypadkach mogą być one dla nas zbyt skomplikowane.

Rozliczenie podatku w Holandii bez meldunku

Planujesz wybrać się busem do Holandii? Lubuskie to jedno z województw leżących blisko zachodniej granicy – wiele osób wyjeżdżających z tego miejsca do pracy tymczasowej zastanawia się, czy mają obowiązek rozliczać się z podatku z holenderskim urzędem podatkowym nawet wtedy, gdy nie mają zamiaru meldować się na terenie tego kraju. Otóż nawet gdy nie jesteśmy tam zameldowani, mamy obowiązek się rozliczać, gdy:

 • ewentualny zwrot podatku, który otrzymamy w danym roku podatkowym, przekracza 16 €,
 • wyliczone przez pracodawcę zaliczki na opłaty są zbyt małe i będziemy musieli dopłacić co najmniej 48 €,
 • holenderski urząd skarbowy zawiadomi nas o obowiązku rozliczenia się za dany rok podatkowy.

Rozliczyć się z holenderskim urzędem możemy samodzielnie, bądź korzystając z usług firm rachunkowych. Jak widać, nawet samo zorganizowanie wyjazdu busem Szczecin-Holandia to nie wszystko, aby móc zacząć spokojne życie w nowym kraju – należy zadbać również o dopełnianie odpowiednich formalności.

Promocje
5%
Planujesz podróż z osobą towarzyszącą? Skorzystaj z naszego rabatu "Razem się opłaca!" szczegóły
Zapewniamy
 • Komfortową podróż
 • Odbiór pasażerów z adresu pod adres
 • Doświadczonych i wykwalifikowanych kierowców
 • Dogodne terminy - wyjeżdżamy codziennie
 • Atrakcyjne ceny i rabaty
 • Wysoki standard podróży
 • Przewóz przesyłek
 • Możliwość rezerwacji online lub telefonicznie
 • Ubezpieczenie na czas trwania podróży