Interbus - przewóz osób i paczek

Busy do Holandii

holJesteś zainteresowany przewozem do Holandii? więcej

Busy do Niemiec

dePlanujesz podróż do Niemiec?

więcej

Busy do Belgii

belgiaChcesz pojechać do Belgii?

więcej

Wyjazd do Niemiec – jak się przygotować?

Nasi zachodni sąsiedzi są od bardzo dawna celem wyjazdów zarówno zarobkowych, jak i turystycznych. Nic dziwnego, skoro kraj za Odrą proponuje różnorodne oferty zatrudnienia, a także interesujące atrakcje wypoczynkowe. Dziś znajdujemy się jednak w trudnych okolicznościach – wielu Polaków zastanawia się, czy w obecnej sytuacji epidemiologicznej można wyjechać do Niemiec. Jak Niemcy radzą sobie z COVID-19 i czego wymagają od osób, przekraczających granice ich państwa? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości i przygotować do podróży tak, by w jej trakcie nic Cię nie zaskoczyło. Zapraszamy do lektury!

Jaki zrobić test przed wyjazdem do Niemiec?

W dobie pandemii COVID-19 odwiedzanie zachodnich sąsiadów jest możliwe, jednak pod pewnymi warunkami. Niemcy starają się zapobiegać rozprzestrzenianiu wirusa, z tego względu wprowadzili szereg obostrzeń dla osób przebywających na ich terytorium. Jedną z nich jest okazanie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2, zrobionego nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Pod uwagę bierze się czas pobrania próbki. Test musi być wykonany jedną z wymienionych metod: PCR, LAMP, TMA lub szybkim testem antygenowym 72h. Z testu zwolnione są: osoby, które potwierdzą zaszczepienie dwoma dawkami preparatu, ozdrowieńcy, dzieci do 12 lat, zawodowi kierowcy oraz pracownicy przy- i transgraniczni.

Czy w Niemczech jest kwarantanna?

Kwarantanna obowiązuje tylko osoby, które przyjeżdżają do Niemiec z terenów, na których obserwuje się mutacje wirusa oraz wysoki wzrost zakażeń. Na szczęście Polska nie jest uznawana za obszar wysokiego ryzyka. Osoby zaszczepione, posiadające zaświadczenie o przyjęciu pełnej dawki szczepienia preparatem akceptowanym przez kraje UE, nie podlegają kwarantannie ani nie muszą wykonywać testu na SARS-CoV-2. Podobnie traktowani są ozdrowieńcy, czyli osoby, które w momencie wyjazdu do Niemiec potwierdzą przebytą chorobę odpowiednim certyfikatem. Dokument jest wystawiany na podstawie wyniku badań laboratoryjnych w kierunku wcześniejszego zakażenia. Podstawą do wydania zaświadczenia jest również pozytywny wynik testu, którego data wykonania jest późniejsza niż 29 dni, ale nie przekracza 90 dni.

Kwarantanna w Niemczech – do kiedy?

Jeśli podczas pobytu w Niemczech wystąpią u Ciebie objawy typowe dla zakażenia COVID-19, skontaktuj się z tamtejszym lekarzem rodzinnym, infolinią lekarską lub urzędem ds. zdrowia. Kwarantanna trwa zwykle 10 dni, choć może być przedłużona, jeśli lekarz uzna dłuższą izolację za konieczną. Istnieje również możliwość skrócenia czasu odbywania kwarantanny do 7 dni w przypadku, gdy przedstawisz negatywny wynik testu na SARS-CoV-2.

Jak wygląda powrót do Polski z Niemiec?

Pod koniec marca 2022 polski rząd zniósł wszystkie obostrzenia, które obowiązywały dotąd po przyjeździe z zagranicy. Dziś nie musisz już odbywać obowiązkowej kwarantanny po powrocie z Niemiec, nie potrzebujesz również certyfikatu ozdrowieńca lub osoby zaszczepionej. Nie masz także obowiązku wykonywać testu w kierunku SARS-COV-2. Jak widać Polacy bez większych przeszkód i skomplikowanych procedur mogą odwiedzać zachodnich sąsiadów.

Jakie dokumenty zabrać ze sobą do Niemiec?

Wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Warto mieć przy sobie również EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bezpłatnego leczenia w państwach Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Przysługuje ona osobom ubezpieczonym oraz nieubezpieczonym, o ile mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień. Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne i zapewnia podstawową opiekę zdrowotną za granicą, w tym także pokrywa koszty zachorowania na COVID-19. Koniecznie staraj się o jej wystawienie przed podróżą do Niemiec. Uchroni Cię przed wysokimi kosztami leczenia w obcym państwie.

Promocje
5%
Planujesz podróż z osobą towarzyszącą? Skorzystaj z naszego rabatu "Razem się opłaca!" szczegóły
Zapewniamy
  • Komfortową podróż
  • Odbiór pasażerów z adresu pod adres
  • Doświadczonych i wykwalifikowanych kierowców
  • Dogodne terminy - wyjeżdżamy codziennie
  • Atrakcyjne ceny i rabaty
  • Wysoki standard podróży
  • Przewóz przesyłek
  • Możliwość rezerwacji online lub telefonicznie
  • Ubezpieczenie na czas trwania podróży