Interbus - przewóz osób i paczek

Busy do Holandii

holJesteś zainteresowany przewozem do Holandii? więcej

Busy do Niemiec

dePlanujesz podróż do Niemiec?

więcej

Busy do Belgii

belgiaChcesz pojechać do Belgii?

więcej

Belgia – raj dla pracowników? Poznaj zalety i pułapki związane z pracą i życiem w tym kraju!

Belgia - raj dla pracowników? Poznaj zalety i pułapki związane z pracą i życiem w tym kraju!

Belga to często wybierany kraj przez osoby, które chcą sporo zarobić w stosunkowo krótkim czasie. Czy jednak ten kierunek to na pewno dobre rozwiązanie? Sprawdź, czy warto wyjechać do Belgii w celach zarobkowych. Poznaj zalety i wady pracy i życia w tym kraju. Dowiedz się również, czego lepiej nie robić w Belgii, zanim się do niej wybierzesz!

Jakie są zarobki w Belgii?

Co właściwie oferuje Belgia? Praca w tym kraju przyciąga uwagę wielu Europejczyków, z reguły tych ze środkowej i wschodniej części naszego kontynentu. Jest to przede wszystkim kwestia wysokich zarobków i dużej liczby ofert pracy, głównie w branży budowlanej. Jednak nie tylko specjaliści tego typu znajdą tam zatrudnienie. W Belgii poszukuje się również wiele osób do pracy w różnego rodzaju magazynach, na produkcji czy też w rolnictwie lub ogrodnictwie.

W Belgii można liczyć na jedne z najwyższych dochodów w Europie. Miesięczne wynagrodzenie minimalne wynosi 1955 euro brutto. Na wyższe zarobki można liczyć tylko w krajach takich jak Luksemburg i Niemcy. Oznacza to, że otrzymując Belgijską pensję, dostaniemy znacznie więcej, niż wynosi podstawowe wynagrodzenie w Polsce. Dla porównania 1955 euro to około 8 814 zł, gdzie w naszym kraju minimalna pensja aktualnie wynosi 3490 zł brutto.

Plusy pracy i życia w Belgii

Czy to prawda, że idealnym krajem dla imigrantów jest Belgia? Praca jest tam dobrze płatna i ogólnodostępna, a zajęć sezonowych również nie brakuje. Nie są to jednak jedyne plusy wyjazdu do Belgii. Warto zwrócić także uwagę na wysoce rozwiniętą opiekę zdrowotną, która należy się każdemu, kto pracuje w tym kraju. Można dzięki temu liczyć na innowacyjne leczenie, szybkie terminy wizyt i fachową opiekę.

Ponadto Belgia leży w bardzo interesującym miejscu w Europie. W razie potrzeby czy też chęci można bez problemu przejechać do sąsiadujących z nią Niemiec, czy też do Francji lub Niderlandów. Z Belgii jest również stosunkowo blisko do Wielkiej Brytanii. Właśnie dlatego pomiędzy czasem poświęconym obowiązkom służbowym można odwiedzić te 4 kraje, aby móc je pozwiedzać lub też skorzystać z możliwości lepszego poznania tych krajów i ich kultur.

W Belgii można również liczyć na liczne zasiłki socjalne. Kraj ten ma wiele do zaoferowania imigrantom. Przede wszystkim można ubiegać się o zasiłek rodzinny i macierzyński. Co ciekawe, ten pierwszy należy się nie tylko rodzicom pracującym na terenie Belgii, lecz także ich dzieciom, które zostały w Polsce.

Minusy pracy i życia w Belgii

Jak wygląda praca w Belgii? Co trzeba wiedzieć przed wybraniem się do tego kraju? Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że wyjazd tam ma też swoje minusy. Największym problemem są koszty życia. W Belgii można zaobserwować wysokie ceny produktów w sklepach. Sprawia to, że duża część naszego wynagrodzenia będzie przeznaczana na codzienne zakupy.

Ponadto w Belgii funkcjonują bardzo wysokie podatki, które są uznawane za najwyższe w całej Europie. Wszyscy pracujący w Belgii muszą odprowadzać podatki w wysokości od 25 do aż 50% – wolna kwota od podatku wynosi przy tym 9 050 EUR brutto. Oznacza to, że zarabiając w tym kraju, duża część naszych pieniędzy pochłaniają różnego rodzaju opłaty, co sprawia, że dla wielu praca w Belgii staje się nieopłacalna.

Problemem mogą być również funkcjonujące w tym kraju języki urzędowe. W Belgii można swobodnie posługiwać się angielskim i w ten sposób porozumiewać się w większości sklepów czy prac, jednak w urzędach oficjalnie funkcjonują 3 języki – francuski, niderlandzki i niemiecki. Jeśli planuje się dłuższy pobyt w Belgii, należy nauczyć się jednego z nich, aby móc załatwiać sprawy urzędowe, np. zasiłek socjalny.

Czego nie robić w Belgii?

Belgia to kraj przychylny imigrantom, jednak trzeba nauczyć się w nim żyć. Należy przyzwyczaić się do trybu życia Belgów, ich sposobu myślenia, czy też postrzegania czasu. W dużej mierze są to ludzie zdecydowani i konsekwentni, którzy cenią sobie wszelkie terminy oraz umowy.

Ważne jest to, aby umiejętnie porozumiewać się z ludźmi. W ten sposób można zyskać ich przychylność, a to przekłada się np. na lepsze relacje w pracy. Dlatego warto wiedzieć, czego nie robić w Belgii. Będąc w tym kraju, zadbaj o to, aby zawsze trzymać się wyznaczonych terminów. Dodatkowo staraj się nikomu nie przeszkadzać i nie być nachalny – Belgowie bardzo cenią sobie przestrzeń oraz wyrażanie własnej opinii. Bardzo ważne są dla nich także liberalne wartości, dlatego możesz cieszyć się tam swobodą własnego zdania i wyrażanych poglądów. Jeśli szukasz wygodnego transportu do Belgii, to koniecznie zapoznaj się z ofertą firmy InterBus!

Promocje
5%
Planujesz podróż z osobą towarzyszącą? Skorzystaj z naszego rabatu "Razem się opłaca!" szczegóły
Zapewniamy
  • Komfortową podróż
  • Odbiór pasażerów z adresu pod adres
  • Doświadczonych i wykwalifikowanych kierowców
  • Dogodne terminy - wyjeżdżamy codziennie
  • Atrakcyjne ceny i rabaty
  • Wysoki standard podróży
  • Przewóz przesyłek
  • Możliwość rezerwacji online lub telefonicznie
  • Ubezpieczenie na czas trwania podróży