Busy do Holandii

Jesteś zainteresowany przewozem do Holandii?

Busy do Niemiec

Planujesz podróż do Niemiec?

Busy do Belgii

Chcesz pojechać do Belgii?

Holandia – wszystkie święta narodowe

Najlepsze miejsca na agroturystykę w Holandii

Holandia – święta państwowe

Holendrzy chętnie korzystają z możliwości zbierania się i wspólnego świętowania – okazji do tego typu spotkań dają im wszystkie święta w Holandii. Jest to jednak temat interesujący nie tylko dla imprezowiczów, lecz także osób, które wyjeżdżają tam w celach wypoczynkowych, ponieważ w wielu przypadkach są to dni wolne. Holandia to kraj, do którego z pewnością warto wyjechać – czy to własnym autem, czy busem. Do Holandii warto wybrać się także, aby uczestniczyć w celebracji niektórych ze świąt narodowych. Dowiedzmy się, jakie święta w Holandii są szczególnie obchodzone!

Najważniejsze święta narodowe – Holandia

W kraju Niderlandów obchodzonych jest sporo świąt, a są to m.in.:

  • Dzień Króla (Koningsdag),
  • Nowy Rok (Nieuwjaarsdag),
  • Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag),
  • Dzień Pamięci o Poległych (Dodenherdenking),
  • Holandia – Święta Bożego Narodzenia (Kerstmis),
  • Holandia – Święta Wielkanocne (Pasen)

Dla większości kraju są to dni wolne od pracy. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.

Święto, którym żyje cała Holandia – Dzień Króla

Święto w Holandii, które jest obchodzone najbardziej hucznie spośród wszystkich, to zdecydowanie Dzień Króla – Holandia. Jest to uroczystość, którą obchodzi się w tym kraju już od 1885 roku i jest zarazem symbolem jedności narodowej. Do 2013 roku święto nosiło nazwę Dnia Królowej, jako że obchodzono je wtedy w celu uczczenia urodzin jej królewskiej mości. W tamtym okresie holenderska rodzina królewska odwiedzała co roku dwa miasta znajdujące się w innej prowincji, aby nawiązać kontakt z poddanymi. Od 2014 roku Dzień Królowej jest znany jako Dzień Króla, czyli po niderlandzku Koningsdag. Święto Króla – Holandia obchodzi się 27 kwietnia, co jest datą urodzin monarchy Wilhelma Alexandra. Wyjątkiem są lata, w których data ta wypada w niedzielę. W takiej sytuacji Dzień Króla obchodzony jest 26 kwietnia.

27 kwietnia Holandia – tego dnia Holendrzy hucznie świętują i bawią się, pijąc alkohol lub też jedząc kremówki przystrojone pomarańczowym lukrem. Ciekawym elementem Dnia Króla są pchle targi, na których sprzedawane są różnorodne towary. Jeśli zastanawiasz się, podczas którego z holenderskich świąt narodowych jest w tym kraju najbardziej radośnie, odpowiedź jest prosta – jest to właśnie Dzień Króla. Uczestniczyć w nim możesz i Ty, wybierając się w podróż busem do Holandii. Zachodniopomorskie to obszar Polski, w którym bardzo często organizuje się huczne imprezy, jednak wiele osób twierdzi, że rozmachem nie dorównują holenderskiemu Dniu Króla.

Najważniejsze święta państwowe – Dzień Wyzwolenia w Holandii

Dzień Wyzwolenia przypada na 5 maja. Uroczystość ta jest obchodzona z wielkim rozmachem i szacunkiem. Ma ona na celu upamiętnienie zakończenia okupacji ze strony nazistów, do której doszło podczas II Wojny Światowej. Obchody tego święta tradycyjnie rozpoczyna premier. Odbywa się to każdego roku w innej holenderskiej prowincji – możemy być tego świadkami, wybierając się do niej busem do Holandii. Wielkopolska to jeden z regionów, z którego wygodnie można dojechać do tego kraju, korzystając np. z usług firmy InterBus.

Najważniejsze święta narodowe – Dzień Pamięci o Poległych

Wspominając o Dniu Wyzwolenia, należy przywołać również datę 4 maja. Święto w Holandii, które jest obchodzone tej daty, nazywa się Dniem Pamięci o Poległych. Wspomina się wtedy ludzi, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej. Tradycyjnie o godzinie 20:00 przez dwie minuty cały kraj (w tym ruch samochodowy, pociągi oraz busy do Holandii) pozostaje w bezruchu i oddaje im hołd dwiema minutami ciszy. Z kolei pod pomnikami ofiar wojny oraz w miejscach ich pochówku zapalane są znicze i składane liczne kwiaty.

Święta Wielkanocne oraz Święta Bożego Narodzenia – Holandia i jej tradycje

Holandia jest krajem o bogatej tradycji świątecznej, a Święta Wielkanocne oraz Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych dni świątecznych w roku. Święta Bożego Narodzenia to czas pełen magii i radości. Holendrzy dekorują swoje domy i ulice pięknymi światełkami, a jarmarki bożonarodzeniowe przyciągają tłumy. Tradycyjnym daniem świątecznym jest „Kerststol”, czyli słodki chleb z bakaliami.

W Holandii Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia, zwany Tweede Kerstdag, jest równie ważny jak pierwszy. To czas, który wielu Holendrów przeznacza na spotkania z dalszą rodziną, wizyty u przyjaciół lub wspólne wyjścia, na przykład do restauracji czy kina. Tweede Kerstdag to dzień relaksu i kontynuacji świątecznej atmosfery, gdzie ciepło rodzinnych chwil łączy się z radością celebrowania tego wyjątkowego czasu.Wielkanoc w Holandii również jest obchodzona w unikalny sposób.

Wielkanoc w Holandii również jest obchodzona w unikalny sposób. W Wielką Sobotę organizowane są liczne festyny i targi, a dzieci biorą udział w polowaniu na jajka, które są ukrywane przez dorosłych w ogrodach. Wielkanoc to także czas rodzinnych spotkań i wspólnego biesiadowania. Tradycyjne potrawy wielkanocne to m.in. baranek z ciasta i zupy warzywne. W Poniedziałek Wielkanocny w Holandii, zwany Tweede Paasdag, wiele osób spędza czas na łonie natury, organizując pikniki, spacery lub wizyty w ogrodach i parkach, a także odwiedzając specjalne targi wielkanocne.

Oba te święta są nie tylko okazją do celebracji, ale także do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. W te dni świąteczne, Holandia zamienia się w miejsce pełne radości i ciepła, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, tworząc niezapomnianą atmosferę.

Dni wolne od pracy – Holandia. Dodatkowe informacje dotyczące świąt, które mogą Cię zainteresować

Dniem wolnym od pracy dla wszystkich w Holandii jest Dzień Króla. Z kolei 5 maja jest zarezerwowany jedynie dla pracowników administracji państwowej oraz tych, którzy zostali uwzględnieni w treści układów zbiorowych pracy (CAO). Dzień ten dla wszystkich obywateli jest wolny od pracy co 5 lat. Jeśli chodzi o inne święta i dni wolne od pracy, wyróżnić możemy także:

  1. Nowy Rok,
  2. Wielki Piątek,
  3. Poniedziałek Wielkanocny,
  4. Ascension Day,
  5. Niedziela Zesłania Ducha Świętego,
  6. Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego,
  7. Boże Ciało,
  8. Pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  9. Drugi dzień Bożego Narodzenia.

Warto tutaj nadmienić, że Wszystkich Świętych w Holandii nie jest dniem wolnym od pracy. Rozważasz wyjazd do pracy busem do Holandii? Lubuskie to jedno z polskich województw, z których można tam dojechać busami. Szczecin-Holandia to również trasa, którą często pokonują pojazdy tego rodzaju.

Dzień matki w Holandii – kiedy jest obchodzony?

Dzień Matki w Holandii, podobnie jak w wielu innych krajach, obchodzony jest w drugą niedzielę maja. Jest to wyjątkowy czas, w którym dzieci i dorośli wyrażają swoją wdzięczność oraz miłość do mam. Tradycyjnie tego dnia mamy są obdarowywane kwiatami, kartkami z życzeniami oraz drobnymi upominkami.

W Holandii popularnym zwyczajem jest również przygotowywanie przez dzieci specjalnych niespodzianek, takich jak własnoręcznie wykonane prezenty czy śniadania do łóżka. Dorośli często organizują rodzinne spotkania lub wspólne wyjścia, aby uczcić ten wyjątkowy dzień w miłej atmosferze.

Boże Ciało w Holandii – czy się obchodzi? 

Boże Ciało w Holandii jest świętem, które obchodzi się w wybranych częściach kraju, ale nie jest ono tak powszechne jak w Polsce. Święto to, znane również jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, przypada na czwartek po Niedzieli Trójcy Świętej, czyli 60 dni po Wielkanocy.

W Holandii Boże Ciało nie jest dniem wolnym od pracy, co odróżnia je od obchodów w wielu innych krajach katolickich. Mimo to w regionach o silniejszych tradycjach katolickich, takich jak Limburg czy Brabancja Północna, organizowane są procesje eucharystyczne.

Warto wiedzieć, że dla większości Holendrów, szczególnie tych z rejonów o przewadze protestantyzmu, święto to jest mało znane. Jednak w społecznościach katolickich zachowuje swoją duchową wartość i tradycyjną formę obrzędów. 

Promocje

5%

Planujesz podróż z osobą towarzyszącą? Skorzystaj z naszego rabatu „Razem się opłaca!

Zapewniamy

Zarezerwuj już teraz!