Interbus - przewóz osób i paczek

Busy do Holandii

holJesteś zainteresowany przewozem do Holandii? więcej

Busy do Niemiec

dePlanujesz podróż do Niemiec?

więcej

Busy do Belgii

belgiaChcesz pojechać do Belgii?

więcej

Holandia – wszystkie święta narodowe

Holandia - wszystkie święta narodowe

Holendrzy chętnie korzystają z możliwości zbierania się i wspólnego świętowania – okazji do tego typu spotkań dają im liczne święta w Holandii. Jest to jednak temat interesujący nie tylko dla imprezowiczów, lecz także osób, które wyjeżdżają tam w celach wypoczynkowych, ponieważ w wielu przypadkach są to dni wolne. Holandia to kraj, do którego z pewnością warto wyjechać – czy to własnym autem, czy busem. Do Holandii warto wybrać się także, aby uczestniczyć w celebracji niektórych ze świąt narodowych. Dowiedzmy się, co to za święta!

Najważniejsze święta w Holandii

W kraju Niderlandów obchodzonych jest sporo świąt, a są to m.in.:

 • Dzień Króla (Koningsdag),
 • Nowy Rok (Nieuwjaarsdag),
 • Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag),
 • Dzień Pamięci o Poległych (Dodenherdenking),
 • Boże Narodzenie (Kerstmis),
 • Wielkanoc (Pasen).

Dla większości kraju są to dni wolne od pracy. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.

Święto, którym żyje cała Holandia – Dzień Króla

Święto w Holandii, które jest obchodzone najbardziej hucznie spośród wszystkich, to zdecydowanie Dzień Króla. Jest to uroczystość, którą obchodzi się w tym kraju już od 1885 roku i jest zarazem symbolem jedności narodowej. Do 2013 roku święto nosiło nazwę Dnia Królowej, jako że obchodzono je wtedy w celu uczczenia urodzin jej królewskiej mości. W tamtym okresie holenderska rodzina królewska odwiedzała co roku dwa miasta znajdujące się w innej prowincji, aby nawiązać kontakt z poddanymi. Od 2014 roku Dzień Królowej jest znany jako Dzień Króla, czyli po niderlandzku Koningsdag. Obchodzi się go 27 kwietnia, co jest datą urodzin monarchy Wilhelma Alexandra. Wyjątkiem są lata, w których data ta wypada w niedzielę. W takiej sytuacji Dzień Króla obchodzony jest 26 kwietnia.

Tego dnia Holendrzy hucznie świętują i bawią się, pijąc alkohol lub też jedząc kremówki przystrojone pomarańczowym lukrem. Ciekawym elementem Dnia Króla są pchle targi, na których sprzedawane są różnorodne towary. Jeśli zastanawiasz się, podczas którego z holenderskich świąt narodowych jest w tym kraju najbardziej radośnie, odpowiedź jest prosta – jest to właśnie Dzień Króla. Uczestniczyć w nim możesz i Ty, wybierając się w podróż busem do Holandii. Zachodniopomorskie to obszar Polski, w którym bardzo często organizuje się huczne imprezy, jednak wiele osób twierdzi, że rozmachem nie dorównują holenderskiemu Dniu Króla.

Dzień Wyzwolenia w Holandii

Mówiąc o świętach narodowych w Holandii, nie sposób pominąć daty 5 maja. Święto w Holandii, które wypada tego dnia, nazywa się Dniem Wyzwolenia. Uroczystość ta obchodzona z wielkim rozmachem i szacunkiem. Ma ona na celu upamiętnienie zakończenia okupacji ze strony nazistów, do której doszło podczas II Wojny Światowej. Obchody tego święta tradycyjnie rozpoczyna premier. Odbywa się to każdego roku w innej holenderskiej prowincji – możemy być tego świadkami, wybierając się do niej busem do Holandii. Wielkopolska to jeden z regionów, z którego wygodnie można dojechać do tego kraju, korzystając np. z usług firmy InterBus.

Dzień Pamięci o Poległych

Wspominając o Dniu Wyzwolenia, należy przywołać również datę 4 maja. Święto w Holandii, które jest obchodzone tej daty, nazywa się Dniem Pamięci o Poległych. Wspomina się wtedy ludzi, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej. Tradycyjnie o godzinie 20:00 przez dwie minuty cały kraj (w tym ruch samochodowy, pociągi oraz busy do Holandii) pozostaje w bezruchu i oddaje im hołd dwiema minutami ciszy. Z kolei pod pomnikami ofiar wojny oraz w miejscach ich pochówku zapalane są znicze i składane liczne kwiaty.

Dni wolne od pracy – Holandia. Dodatkowe informacje dotyczące świąt, które mogą Cię zainteresować

Dniem wolnym od pracy dla wszystkich w Holandii jest Dzień Króla. Z kolei 5 maja jest zarezerwowany jedynie dla pracowników administracji państwowej oraz tych, którzy zostali uwzględnieni w treści układów zbiorowych pracy (CAO). Dzień ten dla wszystkich obywateli jest wolny od pracy co 5 lat. Jeśli chodzi o inne dni wolne od pracy, wyróżnić możemy także:

 1. Nowy Rok,
 2. Wielki Piątek,
 3. Poniedziałek Wielkanocny,
 4. Ascension Day,
 5. Niedziela Zesłania Ducha Świętego,
 6. Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego,
 7. Boże Ciało,
 8. Pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
 9. Drugi dzień Bożego Narodzenia.

Warto tutaj nadmienić, że Wszystkich Świętych w Holandii nie jest dniem wolnym od pracy. Rozważasz wyjazd do pracy busem do Holandii? Lubuskie to jedno z polskich województw, z których można tam dojechać busami. Szczecin-Holandia to również trasa, którą często pokonują pojazdy tego rodzaju.

Promocje
5%
Planujesz podróż z osobą towarzyszącą? Skorzystaj z naszego rabatu "Razem się opłaca!" szczegóły
Zapewniamy
 • Komfortową podróż
 • Odbiór pasażerów z adresu pod adres
 • Doświadczonych i wykwalifikowanych kierowców
 • Dogodne terminy - wyjeżdżamy codziennie
 • Atrakcyjne ceny i rabaty
 • Wysoki standard podróży
 • Przewóz przesyłek
 • Możliwość rezerwacji online lub telefonicznie
 • Ubezpieczenie na czas trwania podróży