Holandia – święta państwowe
Holendrzy chętnie korzystają z możliwości zbierania się i wspólnego świętowania – okazji do tego typu spotkań dają im liczne święta w Holandii. Jest to jednak temat interesujący nie tylko dla imprezowiczów, lecz także osób, które wyjeżdżają tam w celach wypoczynkowych, ponieważ w wielu przypadkach są to dni wolne. Holandia to kraj, do którego z pewnością warto wyjechać – czy to własnym autem, czy busem. Do Holandii warto wybrać się także, aby uczestniczyć w celebracji niektórych ze świąt narodowych. Dowiedzmy się, co to za święta!
Najważniejsze święta – Holandia
W kraju Niderlandów obchodzonych jest sporo świąt, a są to m.in.:
- Dzień Króla (Koningsdag),
- Nowy Rok (Nieuwjaarsdag),
- Dzień Wyzwolenia (Bevrijdingsdag),
- Dzień Pamięci o Poległych (Dodenherdenking),
- Holandia – Święta Bożego Narodzenia (Kerstmis),
- Holandia – Święta Wielkanocne (Pasen)
Dla większości kraju są to dni wolne od pracy. Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z nich.
Święto, którym żyje cała Holandia – Dzień Króla
Święto w Holandii, które jest obchodzone najbardziej hucznie spośród wszystkich, to zdecydowanie Dzień Króla. Jest to uroczystość, którą obchodzi się w tym kraju już od 1885 roku i jest zarazem symbolem jedności narodowej. Do 2013 roku święto nosiło nazwę Dnia Królowej, jako że obchodzono je wtedy w celu uczczenia urodzin jej królewskiej mości. W tamtym okresie holenderska rodzina królewska odwiedzała co roku dwa miasta znajdujące się w innej prowincji, aby nawiązać kontakt z poddanymi. Od 2014 roku Dzień Królowej jest znany jako Dzień Króla, czyli po niderlandzku Koningsdag. Obchodzi się go 27 kwietnia, co jest datą urodzin monarchy Wilhelma Alexandra. Wyjątkiem są lata, w których data ta wypada w niedzielę. W takiej sytuacji Dzień Króla obchodzony jest 26 kwietnia.
Tego dnia Holendrzy hucznie świętują i bawią się, pijąc alkohol lub też jedząc kremówki przystrojone pomarańczowym lukrem. Ciekawym elementem Dnia Króla są pchle targi, na których sprzedawane są różnorodne towary. Jeśli zastanawiasz się, podczas którego z holenderskich świąt narodowych jest w tym kraju najbardziej radośnie, odpowiedź jest prosta – jest to właśnie Dzień Króla. Uczestniczyć w nim możesz i Ty, wybierając się w podróż busem do Holandii. Zachodniopomorskie to obszar Polski, w którym bardzo często organizuje się huczne imprezy, jednak wiele osób twierdzi, że rozmachem nie dorównują holenderskiemu Dniu Króla.
Dzień Wyzwolenia w Holandii
Mówiąc o świętach narodowych w Holandii, nie sposób pominąć daty 5 maja. Święto w Holandii, które wypada tego dnia, nazywa się Dniem Wyzwolenia. Uroczystość ta obchodzona z wielkim rozmachem i szacunkiem. Ma ona na celu upamiętnienie zakończenia okupacji ze strony nazistów, do której doszło podczas II Wojny Światowej. Obchody tego święta tradycyjnie rozpoczyna premier. Odbywa się to każdego roku w innej holenderskiej prowincji – możemy być tego świadkami, wybierając się do niej busem do Holandii. Wielkopolska to jeden z regionów, z którego wygodnie można dojechać do tego kraju, korzystając np. z usług firmy InterBus.
Dzień Pamięci o Poległych
Wspominając o Dniu Wyzwolenia, należy przywołać również datę 4 maja. Święto w Holandii, które jest obchodzone tej daty, nazywa się Dniem Pamięci o Poległych. Wspomina się wtedy ludzi, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej. Tradycyjnie o godzinie 20:00 przez dwie minuty cały kraj (w tym ruch samochodowy, pociągi oraz busy do Holandii) pozostaje w bezruchu i oddaje im hołd dwiema minutami ciszy. Z kolei pod pomnikami ofiar wojny oraz w miejscach ich pochówku zapalane są znicze i składane liczne kwiaty.
Święta Wielkanocne oraz Święta Bożego Narodzenia – Holandia i jej tradycje
Holandia jest krajem o bogatej tradycji świątecznej, a Święta Wielkanocne oraz Święta Bożego Narodzenia są jednymi z najważniejszych i najbardziej oczekiwanych dni świątecznych w roku. Święta Bożego Narodzenia to czas pełen magii i radości. Holendrzy dekorują swoje domy i ulice pięknymi światełkami, a jarmarki bożonarodzeniowe przyciągają tłumy. Tradycyjnym daniem świątecznym jest „Kerststol”, czyli słodki chleb z bakaliami.
Święta Wielkanocne również mają swoje unikalne obchody. W Wielką Sobotę organizowane są liczne festyny i targi, a dzieci biorą udział w polowaniu na jajka, które są ukrywane przez dorosłych w ogrodach. Wielkanoc to także czas rodzinnych spotkań i wspólnego biesiadowania. Tradycyjne potrawy wielkanocne to m.in. baranek z ciasta i zupy warzywne.
Oba te święta są nie tylko okazją do celebracji, ale także do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi. W te dni świąteczne, Holandia zamienia się w miejsce pełne radości i ciepła, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością, tworząc niezapomnianą atmosferę.
Dni wolne od pracy – Holandia. Dodatkowe informacje dotyczące świąt, które mogą Cię zainteresować
Dniem wolnym od pracy dla wszystkich w Holandii jest Dzień Króla. Z kolei 5 maja jest zarezerwowany jedynie dla pracowników administracji państwowej oraz tych, którzy zostali uwzględnieni w treści układów zbiorowych pracy (CAO). Dzień ten dla wszystkich obywateli jest wolny od pracy co 5 lat. Jeśli chodzi o inne dni wolne od pracy, wyróżnić możemy także:
- Nowy Rok,
- Wielki Piątek,
- Poniedziałek Wielkanocny,
- Ascension Day,
- Niedziela Zesłania Ducha Świętego,
- Poniedziałek Zesłania Ducha Świętego,
- Boże Ciało,
- Pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- Drugi dzień Bożego Narodzenia.
Warto tutaj nadmienić, że Wszystkich Świętych w Holandii nie jest dniem wolnym od pracy. Rozważasz wyjazd do pracy busem do Holandii? Lubuskie to jedno z polskich województw, z których można tam dojechać busami. Szczecin-Holandia to również trasa, którą często pokonują pojazdy tego rodzaju.