Interbus - przewóz osób i paczek

Busy do Holandii

holJesteś zainteresowany przewozem do Holandii? więcej

Busy do Niemiec

dePlanujesz podróż do Niemiec?

więcej

Busy do Belgii

belgiaChcesz pojechać do Belgii?

więcej

Transport publiczny w Holandii – wszystko co musisz wiedzieć.

Jedną z rzeczy, którą należy sprawdzić, gdy wybieramy się za granicę, jest sposób poruszania się po obcych miastach. W niektórych krajach warto postawić na poruszanie się komunikacją miejską, w innych na podróżowanie samochodem, a jeszcze w innych rowerem. Jak działa transport publiczny w Holandii i o czym warto pamiętać, udając się do tego państwa? Podpowiadamy!

Transport publiczny w Holandii – co warto wiedzieć?

Zanim kupimy bilety na busy z Polski do Holandii, warto zainteresować się tematem transportu publicznego w Holandii. Jeśli naszym celem jest podróż służbowa, ten aspekt nie prawdopodobnie aż tak istotny. Jeśli jednak udajemy się do kraju tulipanów w celach turystycznych, powinniśmy dokładnie przeanalizować sieci transportu publicznego, który umożliwi nam zwiedzanie i docieranie do najważniejszych miejsc w poszczególnych miejscowościach.

Dobrze rozbudowana sieć transportu miejskiego

Jak działa miejska i międzymiastowa komunikacja? Holandia słynie z bardzo dobrego podejścia do tego tematu. Transport publiczny w Holandii w wielu miastach jest niezwykle rozwinięty i efektywny. Rozbudowane linie autobusowe i tramwajowe pozwalaj na dotarcie do najważniejszych punktów turystycznych w poszczególnych miastach. Tylko Amsterdam, czyli stolica Holandii, może pochwalić się aż 5 liniami metra, 14 liniami tramwajowymi, ponad 30 liniami autobusowymi oraz kilkoma połączeniami promowymi. Aby ujednolicić sposób zakupu biletów na komunikację miejską, władze kraju postanowiły wprowadzić znormalizowany system, opierający się na technologii zbliżeniowej.

OV-Chipkaart – wygoda kupowania biletów

Wspomniany wcześniej system biletów komunikacji miejskiej, obowiązujący na terenie całej Holandii, to OV-Chipkaart. Jest to zbliżeniowa karta płatnicza, umożliwiająca na uiszczanie opłat za poszczególne przejazdy autobusem, tramwajem, metrem, a nawet promami. Jeśli wiemy, że w danym holenderskim mieście spędzimy kilka dni, a naszym celem jest zobaczenie możliwie najwięcej atrakcji turystycznych, warto zastanowić się nad zakupem biletów czasowych, np. dobowego czy tygodniowego. Kartę OV-Chipkaart kupimy w punktach OV oraz w dedykowanych automatach, dostępnych na stacjach kolejowych oraz w supermarketach.

Pojedyncze bilety kupimy w biletomacie

Co warto wspomnieć, bilety autobusowe w Holandii na pojedyncze przejazdy możemy kupić również bezpośrednio w biletomacie lub za pośrednictwem dedykowanej aplikacji, udostępnionej np. przez GVB, czyli przez operatora obsługującego transport w Amsterdamie. Jeśli wybieramy się do innego miasta w Holandii, to warto zaopatrzyć się we wspomnianą wcześniej kartę OV-Chipkaart. Zasięg działania tego wprowadzonego w 2005 roku systemu obejmuje cały kraj. Dzięki temu systemowi publiczny transport w Holandii jest ujednolicony.

Transport międzymiastowy – co wybrać?

Jeśli obawiamy się, że transport po Holandii pomiędzy poszczególnymi miastami będzie problematyczny, to uspokajamy – zarówno sieć publicznych przewoźników, jak i prywatnych jest bardzo dobrze rozwinięta i zapewnia szybki oraz wygodny dostęp do różnych destynacji w całym kraju. Zarządzane przez Nederlandse Spoorwegen (NS) pociągi dowiozą nas praktycznie w każdy zakątek kraju, a jeśli wolimy podróżować autobusami, to możemy zdecydować się na jednego z setek przewoźników. Linie międzymiastowe obsługują m.in. takie firmy, jak Eurolines czy znany również w naszym kraju Flixbus. Jeśli natomiast szukamy szybkiej alternatywy, to możemy zdecydować się na podróż samolotem.

Promocje
5%
Planujesz podróż z osobą towarzyszącą? Skorzystaj z naszego rabatu "Razem się opłaca!" szczegóły
Zapewniamy
  • Komfortową podróż
  • Odbiór pasażerów z adresu pod adres
  • Doświadczonych i wykwalifikowanych kierowców
  • Dogodne terminy - wyjeżdżamy codziennie
  • Atrakcyjne ceny i rabaty
  • Wysoki standard podróży
  • Przewóz przesyłek
  • Możliwość rezerwacji online lub telefonicznie
  • Ubezpieczenie na czas trwania podróży