Interbus - przewóz osób i paczek

Busy do Holandii

holJesteś zainteresowany przewozem do Holandii? więcej

Busy do Niemiec

dePlanujesz podróż do Niemiec?

więcej

Busy do Belgii

belgiaChcesz pojechać do Belgii?

więcej

Wyjazd do Holandii – jakie dokumenty są potrzebne?

Chcesz wiedzieć, czy do Holandii potrzebny jest paszport? Jakie dokumenty musisz mieć, aby cieszyć się bezproblemowym przekroczeniem granicy i życiem w kraju tulipanów? Sprawdź, co jest niezbędne, a co po prostu przyda Ci się na miejscu. Dowiedz się, jakie dokumenty do Holandii musisz zabrać i co zrobić, aby podjąć pracę za granicą albo skorzystać z pomocy socjalnej przydatnej w wielu sytuacjach.

Czy do Holandii potrzebny jest paszport?

Zaczniemy artykuł od odpowiedzi na pytanie, które z całą pewnością pojawia się w głowach wielu osób wybierających się do kraju tulipanów. Czy do Holandii potrzebny jest paszport? Nie, jeśli posługujesz się dowodem osobistym. Paszport jest niezbędny jedynie w przypadku osób niepełnoletnich, które z jakiegoś powodu nie mogą albo nie chcą wyrobić dowodu. W przypadku osób pełnoletnich paszport nie jest wymagany, ale ma taką samą moc prawną jak dowód tożsamości. Oznacza to, że w Holandii paszport traktowany jest na równi z dowodem, przez co umożliwia np. podpisanie umowy o pracę, ubieganie się o pomoc socjalną, opiekę zdrowotną czy też możliwość zameldowania się za granicą, aby pozostać w kraju na dłużej.

Jaki dokument jest niezbędny?

Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty do Holandii są niezbędne, musisz pamiętać, że wystarczy Ci jedynie dowód osobisty. To on uprawnia Cię do przekroczenia granicy czy podpisywania umów, np. do wynajęcia mieszkania, założenia konta w banku czy podjęcia legalnej pracy. Może on być sprawdzony w dowolnym momencie podróży. Najczęściej legitymuje się ludzi jeszcze przed rozpoczęciem transportu bądź na granicy. Może zdarzyć się tak, że gdy kupisz bilet na bus z Polski do Holandii, przed wejściem do pojazdu kierowca sprawdzi Twój dowód. Dzięki temu ma pewność, że w podróży będą brały udział tylko osoby uprawnione do przekroczenia granicy. Warto pamiętać jednak, że dowód osobisty w Holandii nie jest niezbędny – można zastąpić go paszportem w praktycznie każdej sytuacji. Istotne jest jednak to, aby dokument był ważny i nieuszkodzony.

Jakie dokumenty potrzebne są do pracy w Holandii?

Aby zawrzeć umowę o pracę w Holandii, potrzebujesz kilku istotnych dokumentów. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, przede wszystkim ważne jest to, aby posiadać przy sobie aktualny paszport albo dowód osobisty, czyli oficjalne dokumenty, które upoważniają do podpisania umowy. Poza tym przyda się jeszcze prawo jazdy (jeśli takim dysponujesz). Ceni je wielu pracodawców, dzięki czemu może ułatwić zdobycie pracy. Warto również zabrać ze sobą dyplomy poświadczające o ukończeniu danej szkoły. Jednak to nie wszystko. Jeśli chcesz pracować w Holandii, potrzebny Ci jeszcze numer BSN. Wyrabia się go w tamtejszym urzędzie gminy. Bez niego nie można podjąć legalnej pracy w Holandii.

Co zrobić, jeśli w Holandii utraci się dokumenty?

Są takie sytuacje w życiu, których nie można przewidzieć. Jedną z nich jest nagła utrata dokumentów. Niezależnie czy to kwestia kradzieży, uszkodzenia oficjalnych papierów czy ich zgubienia, zawsze ten problem należy zgłosić do odpowiednich instytucji. W przypadku kradzieży należy zacząć od zgłoszenia przestępstwa na posterunku policji. Następnie należy udać się do Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Holandii. Instytucja pomoże odzyskać dokumenty, a jeśli zajdzie taka potrzeba wyrobić nowe, aby nadal można było przebywać za granicą czy podróżować do innych krajów.

Promocje
5%
Planujesz podróż z osobą towarzyszącą? Skorzystaj z naszego rabatu "Razem się opłaca!" szczegóły
Zapewniamy
  • Komfortową podróż
  • Odbiór pasażerów z adresu pod adres
  • Doświadczonych i wykwalifikowanych kierowców
  • Dogodne terminy - wyjeżdżamy codziennie
  • Atrakcyjne ceny i rabaty
  • Wysoki standard podróży
  • Przewóz przesyłek
  • Możliwość rezerwacji online lub telefonicznie
  • Ubezpieczenie na czas trwania podróży