Interbus - przewóz osób i paczek

Busy do Holandii

holJesteś zainteresowany przewozem do Holandii? więcej

Busy do Niemiec

dePlanujesz podróż do Niemiec?

więcej

Busy do Belgii

belgiaChcesz pojechać do Belgii?

więcej

Wyjazd do Niemiec – jakie dokumenty są potrzebne?

Wybierasz się w swoją pierwszą podróż do Niemiec? Chcesz wiedzieć, jakie dokumenty przygotować? Dowiedz się, co musisz mieć przy sobie, podróżując do naszych zachodnich sąsiadów. Odpowiednio przygotuj się na wyjazd, aby mieć pewność, że wszystko minie bez żadnych problemów i zmartwień. Przeczytaj nasz artykuł, aby sprawdzić, jakie dokumenty przy wjeździe do Niemiec są niezbędne i jakie dokumenty opcjonalnie warto przy sobie mieć.

Jakie są niezbędne dokumenty?

Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty przy wjeździe do Niemiec są niezbędne, jesteś w dobrym miejscu. Nie wiesz, czy do Niemiec potrzebny jest paszport? Wybierając się do naszych zachodnich sąsiadów, musisz mieć przy sobie jedynie dowód osobisty. To dokument, który umożliwia Ci przekroczenie granic i zameldowanie się w Niemczech. Nie są potrzebne Ci inne dodatkowe papiery w postaci wizy czy paszportu. Tę kwestię reguluje ustawa o swobodnym przemieszczaniu się obywateli wspólnoty, więc do swobodnego wjazdu na teren kraju naszych zachodnich sąsiadów wystarczy dowód osobisty. Niemcy już od 1958 roku są państwem członkowskim Unii Europejskiej.

Dowód osobisty potrzebny jest na granicy, lotniskach czy przy losowej kontroli. Często sprawdzany jest on również przed wyjazdem, np. gdy kupisz bilety na samolot czy na bus do Niemiec. Zaraz przed wejściem do środka transportu możesz spotkać się z kontrolą dowodu tożsamości. Co ważne, jako obywatel kraju członkowskiego, do podpisania umowy o pracę czy umowy najmu mieszkania, nie będziesz potrzebować paszportu. Jeśli więc masz go wyrobionego, to warto zostawić w bezpiecznym miejscu w domu.

Jakie są opcjonalne dokumenty?

Jeśli wybierasz się do naszych zachodnich sąsiadów na dłużej, zabierz ze sobą wszelkie ważne dokumenty. Pamiętaj, że muszą być to oryginalne papiery, a nie kopie, które mogą być odrzucone przez przyszłych pracodawców czy urzędników, do których się zgłosisz. O jakich innych dokumentach warto pamiętać?

Pamiętaj o zabraniu ze sobą prawa jazdy i karty EKUZ

Co zabrać na wyjazd do Niemiec? Dokumenty, które warto mieć przy sobie oprócz dowodu osobistego, to prawo jazdy (jeśli takie posiadasz i jest Ci potrzebne) oraz tak zwana karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Prawo jazdy pozwala Ci swobodnie poruszać się po niemieckich drogach za kierownicą pojazdów, do których prowadzenia jesteś uprawniony. Jest to dokument szczególnie ceniony przez wielu pracodawców.

Karta EKUZ przyda nam się z kolei w sytuacjach problematycznych pod względem zdrowotnym. Poświadcza ona o prawie do opieki zdrowotnej podczas przebywania za granicą. Warto jednak pamiętać o tym, że zakres leczenia z EKUZ jest mocno ograniczony i uprawnia jedynie do niezbędnego i nieplanowanego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Jeśli planujemy dłuższy pobyt w Niemczech, to warto zainwestować w dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.

W niektórych przypadkach warto wziąć ze sobą również inne dokumenty

Oprócz dokumentów obowiązkowych czy wspomnianego wyżej prawa jazdy oraz karty EKUZ możesz wziąć ze sobą szereg opcjonalnych. Te nie są obowiązkowe, ale przydają się w wielu sytuacjach. Do takich dokumentów można zaliczyć np. dyplomy ukończenia szkół, certyfikaty, zaświadczenie o niekaralności, akt małżeństwa czy nawet narodzin dziecka. Takie papiery potrzebne są głównie przy przebywaniu za granicą na stałe. Dzięki nim można starać się o pracę czy o świadczenia socjalne, które można uzyskać jako mieszkaniec Niemiec.

Promocje
5%
Planujesz podróż z osobą towarzyszącą? Skorzystaj z naszego rabatu "Razem się opłaca!" szczegóły
Zapewniamy
  • Komfortową podróż
  • Odbiór pasażerów z adresu pod adres
  • Doświadczonych i wykwalifikowanych kierowców
  • Dogodne terminy - wyjeżdżamy codziennie
  • Atrakcyjne ceny i rabaty
  • Wysoki standard podróży
  • Przewóz przesyłek
  • Możliwość rezerwacji online lub telefonicznie
  • Ubezpieczenie na czas trwania podróży