Interbus - przewóz osób i paczek

Busy do Holandii

holJesteś zainteresowany przewozem do Holandii? więcej

Busy do Niemiec

dePlanujesz podróż do Niemiec?

więcej

Busy do Belgii

belgiaChcesz pojechać do Belgii?

więcej

Bruksela – co warto zwiedzić?

Bruksela nazywana jest sercem Europy. Unia Europejska uczyniła z niej swoją stolicę, a NATO uznało za siedzibę. Odwiedzając Belgię, nie można więc pominąć jednego z najważniejszych miast na kontynencie. Co powinieneś o nim wiedzieć i jakie miejsca koniecznie odwiedzić? Podpowiadamy poniżej.

Historia Brukseli w kilku słowach

W X wieku pełniła funkcję osady obronnej, a już trzy wieki później była prężnie rozwijającym się ośrodkiem tkactwa i handlu. W tym czasie wybudowano słynny Grand Place, który dziś podziwiają turyści, odwiedzający starówkę. I poł. XIX wieku to czas, w którym Belgia odzyskała niepodległość i na swoją stolicę wybrała Brukselę. W czasie II wojny światowej miasto znacznie ucierpiało w wyniku bombardowań. Po II wojnie Bruksela odzyskała dawną świetność i stała się jednym z najważniejszych metropolii w Europie – mieści się tutaj siedziba NATO oraz centrum UE. Bruksela to szczególne miasto z wielu względów: jest istotnym ośrodkiem handlowym, finansowym, kulturalnym i naukowym Belgii. Na jej obszarze obecnie mieszczą się ważne instytucje naukowe i badawcze, uniwersytety, teatry oraz muzea.

Bruksela – jaki język jest używany?

Obecnie w Belgii funkcjonują trzy języki urzędowe: niderlandzki, francuski i niemiecki. Konstytucja państwa zawiera zapis o prawie do mówienia w dowolnym języku. Belgia została podzielona na cztery strefy językowe – Bruksela należy do tego obszaru, w którym mówi się po niderlandzku oraz francusku. Bez obaw, Belgowie radzą sobie również z językiem angielskim, szczególnie jeśli wybierasz się do stolicy tego kraju.

Bruksela co trzeba zobaczyć w stolicy Belgii?

Bruksela to miasto niezwykłe – zapadają tu przecież najważniejsze decyzje dla polityki europejskiej. Choć pojawiają się głosy, że nie jest najbardziej interesującym celem turystycznym, warto ją odwiedzić. Bruksela należy z jednej strony do bardzo nowoczesnych i wielokulturowych obszarów, z drugiej jest strażnikiem belgijskiej tradycji. Ta niejednoznaczna mieszanka udziela się zwiedzającym. Jesteś ciekawy, co obejrzeć w stolicy Belgii?

Bruksela nie jest dużym miastem, ale zwiedzanie jej w ciągu jednego dnia może nie wystarczyć. Zarezerwuj sobie przynajmniej weekend, by poczuć atmosferę tego miejsca i zobaczyć najważniejsze atrakcje. Przede wszystkim udaj się na Grand Place, które stanowi centrum starówki. To przestronny i atrakcyjny pod względem architektonicznym plac w kształcie pięcioboku, na którym odbywają się istotne wydarzenia kulturalne. W sierpniu układany jest w tym miejscu ogromny dywan z kwiatów. Na Grand Place znajdziesz strzeliste i monumentalne budowle, takie jak: Hôtel de Ville, Maison du Roi oraz Maison des Ducs de Brabant. Plac otoczony jest niepowtarzalnymi kamienicami, wśród których mieści się Muzeum Belgijskiego Browarnictwa.

W pobliżu Grand Place znajduje się ważna dla Belgii figura, którą musisz zobaczyć. Manneken Pis przedstawia nagiego, siusiającego chłopca. Posążek – w zależności od okazji – ubierany jest w różne stroje. Ponoć przygotowanych ma nawet kilkaset przebrań! W Brukseli znajdziesz również damski odpowiednik tej figurki, jednak nie jest aż tak popularny, jak jej pierwowzór.

Podczas podróży warto udać się na plac św. Katarzyny, gdzie stoi jeden z najważniejszych budynków sakralnych w Brukseli – Église Sainte-Catherine. Podążając tropem świątyń, trzeba zobaczyć również Cathédrale des Saint-Michel-et-Gudule. Bruksela to nie tylko zabytkowe kamienice oraz kościoły i katedry, ale także równie imponujące obiekty, jak Bibliothéque Royale de Belgique na Mont des Arts oraz liczne muzea.

Koniecznie powinieneś zobaczyć również Place Royale i Palais Royal, gdzie rezyduje belgijski monarcha. W pobliżu znajdziesz kompleks muzeów, poświęconych sztuce, w których oglądać można wystawy Boscha, Rubensa i Breugla. A na koniec pozwól sobie na krótki odpoczynek w przepięknym Parc Royal.

Bruksela gdzie zjeść?

Kuchnia belgijska nie cieszy się szczególnym powodzeniem na świecie, ale ma do zaoferowania kilka oryginalnych potraw, które warto skosztować. Posiłki opierają się na uwielbianych przez Belgów składnikach: rybach i owocach morza, ziemniakach oraz mięsie. Jeśli chcesz spróbować typowej dla regionu kuchni, szukaj w restauracjach zup waterzooi i potage belge, muli z frytkami, małży duszonych w winie oraz wołowiny w sosie z piwa. Oczywiście w Brukseli znajdziesz również wiele knajp, serwujących kuchnię z całego świata. Jeśli nie do końca przekonują Cię belgijskie pomysły na obiad, z pewnością nie będziesz chodził głodny.

Zastanawiasz się, gdzie zjeść smakowite posiłki? Otóż najlepsze mule serwują w „Chez Léon”. W „El Turco” również spróbujesz dobrze przyrządzonych ryb i owoców morza. Na wegan czeka „Tich” oraz „Hummus & Hortense”. Dla wielbicieli włoskiej kuchni polecamy Ricotta et Parmezan. Poszukiwacze najpyszniejszych belgijskich frytek znajdą te właściwe w Maison Antoine. A po dobre belgijskie piwo warto udać się do Chez Richard.

Promocje
5%
Planujesz podróż z osobą towarzyszącą? Skorzystaj z naszego rabatu "Razem się opłaca!" szczegóły
Zapewniamy
  • Komfortową podróż
  • Odbiór pasażerów z adresu pod adres
  • Doświadczonych i wykwalifikowanych kierowców
  • Dogodne terminy - wyjeżdżamy codziennie
  • Atrakcyjne ceny i rabaty
  • Wysoki standard podróży
  • Przewóz przesyłek
  • Możliwość rezerwacji online lub telefonicznie
  • Ubezpieczenie na czas trwania podróży